Politika

Co bych vzkázal KDU-ČSL a jejich předsedovi P.Bělobrádkovi

V následujících bodech stručně, o čem chci psát:

  1. neochota říci jasně potenciální koaliční partnery (-) – negativní poznámka
  2. Jiří Čunek (-) – negativní poznámka
  3. rozpad koalice KDU-ČSL s hnutím STAN (+) – pozitivní poznámka
  4. Daniel Herman, Pavel Bělobrádek (+) – pozitivní poznámka

ad 1) (-)
Žádná solidní strana nesmí mít problém s tím říci před volbami, s kým je a s kým není ochotná jít do koalice. Bohužel, KDU-ČSL není ochotna toto jednoznačně říci. Tvrzení, že „koalice se tvoří po volbách“ nebo že „nejprve musí rozhodnout voliči“ je skutečně velmi vysoce neseriózní. Ono totiž existuje něco jako příčina a následek. Pokud to neřeknu, dostanu logicky jiný počet a jiné hlasy než když to řeknu. Z toho s úžasnou jasností a jednoznačností ale plyne, že toto chování má vliv na „výsledek voleb, po kterých se tvoří koalice„. Tedy řeknu-li, že tuto informaci neposkytnu s tvrzením, že „koalice se tvoří po volbách„, vlastně tím toto tvrzení současně popírám, protože ho v daný okamžik přímo ovlivňuji.

Koalice vzniká již před volbami tím, že politické strany deklarují své cíle a zájmy, čímž poskytují informace voličům, kteří svým rozhodováním vytváří volební výsledek již před volbami, jen s tím rozdílem, že ten výsledek nikdo nezná. Volby tento výsledek pak zhmotní.

Chování strany, která nechce říci, s kým je či není ochotna jít do koalice, je samozřejmě legitimní, resp. ta strana na to má právo. Je to ale vysoce neseriózní a ta strana se tím možná o spoustu hlasů ochuzuje. Ale toto chování je klasicky české, nikoliv lidovecké. Češi vždy čekají jak to dopadne a pak se přidají  k vítězi, byť by to byl sebevětší h… dobytek. Tím Lidovce vůbec nehájím, pouze říkám, že všichni, co je kritizují, by se nejprve měli zeptat sami sebe, jestli se náhodou nechovají stejně či nepodporují stejné chování. V rámci Česka, v rámci V4, v rámci EU, v rámci NATO, v rámci nevím čeho všeho… je to typická česká „vychcanost“.

ad 2) (-)
Jiří Čunek, jméno nechvalně proslulé ve spojitosti s korupcí a vrcholně hloupými, v poslední době až rasistickými názory. Nedávno Čunek např. prohlásil, že je ochoten spolupracovat s hnutím ANO nebo že sexuální orientace je věcí volby. Ono těch extrémních názorů, která ze svých úst J.Čunek vypouští, je samozřejmě daleko více, pro tento moment ale tyto dva bohatě postačují.
První tvrzení svědčí pouze o Čunkově bezcharakternosti. Jsem skálopevně přesvědčen, že ten by byl ochoten jít do koalice i s komunisty či s nacisty a neměl by s tím problém. V tomto případě ale, bohužel, Čunek pouze využívá neochoty své strany jasně a otevřeně říci, s kým do koalice po volbách jít a s kým ne a byť sám deklaruje ochotu spolupracovat s ANO, je to v tomto případě bráno jako pozitivum ne pro svůj obsah, ale pro svou formu – tedy proto, že je ochoten to narozdíl od své strany přiznat. Tím svou stranu de facto poškozuje a ona mu to ještě toleruje. Myslím, že už je zcela pochopitelné pro každého, kdo si již o Andreji Babišovi a jeho impériu Agrofert něco nastudoval a načetl, že takový názor bere KDU-ČSL další hlasy ještě i kvůli svému obsahu.
Druhé tvrzení je už za hranou všeho v politice myslitelného a tolerovatelného a je již na úvahu, na kterou stranu hranice mezi debilitou a rasismem se v tomto případě přiklonit. Skoro to asociuje kvantovou mechaniku – Čunek je současně na obou stranách)). Pokud někdo toto vysloví, pak buď není mentálně v pořádku a ta strana by se ho měla zbavit ze zdravotních důvodů, protože mentálně nezpůsobilý člověk by ve vysoké státní funkci mohl i ohrožovat bezpečnost České republiky. Anebo mentálně způsobilý je a říká to vědomě. Pak je to čistý rasismus a to je od člena strany, která neustále dokola opakuje jak prosazuje toleranci a dialog, něco absolutně katastrofálního. Takový člověk by měl být ze strany bezpodmínečně vyloučen.
Již slyším ten argument, že je Čunek oblíbený na Zlínsku. Za prvé mi připadá irelevantní, kdo je kde oblíbený, vykládá-li takovéto otřesnosti překračující zdravý rozum a dobrý vkus. Za druhé čistě matematicky, když bude Čunek kandidovat, aby dostal hlasy na Zlínsku, dostane KDU-ČSL hodně hlasů na Zlínsku, ale bude to mít asi stejný efekt jako když Hillary Clinton vyhrála v Californii. Dostala tam hodně hlasů, ale k ničemu jí to ve výsledku nebylo. Ale když KDU-ČSL Čunka vyrazí, možná na tom Zlínsku nedostane tolik, ale stejně tam třeba vyhraje. Ale – a to by měl být přece zájem strany – na celostátní úrovni přijde o daleko méně hlasů. Tak která množina je větší ? Zlínsko ? (Česko – Zlínsko) ? Zkuste pánové ve vedení strany počítat. Konečně jde o Vaše mandáty, že…
A panu Bělobrádkovi bych rád vzkázal následující. Odbýt dotaz (Interview ČT24 27.7.2017) na extrémní názory p.Čunka tím, že „na to jsou již přece všichni zvyklí„, je rezignace na zodpovědnost a přiznání legitimity tomuto člověku v rámci strany a to bez ohledu na to, jak moc se bude p.Bělobrádek snažit voliče přesvědčit o opaku. Jaká je hodnota bezvýznamnosti názorů členů KDU-ČSL prezentovaných v mediálním prostoru ? 1 „čunek“ ? 2 „čunci“ ?… 10 „čunků“ ? Stále se bavíme o počtu, který je bezvýznamný a nikdo ho nebere vážně ? Který počet už bezvýznamný není ? 500 „čunků“ ? Nebo 1000 ? Takové zdůvodnění neobstojí. Buď zásady mám nebo ne. Buď Čunka vyrazte anebo nás nepřesvědčujte, že jsou jeho názory bezvýznamné. Vše se navzájem ovlivňuje a nic není zcela bezvýznamné. A že je Čunek hovado, to slušným lidem říkat nemusíte, to vědí.

ad 3) (+)
KDU-ČSL i STAN ukončily koalici a restartovaly své kampaně jako samostatné strany. Mnoho lidí říká

No jo, klasičtí lidovci.

Nehodlám se zde pouštět do historických analýz toho, co je klasicky lidovecké. A kdyby, tak bych snad zmínil jen ten fakt, že chování strany, které je zřejmě touto poznámkou míněno, je chování strany středové a Lidovci jsou strana středové. Tím neříkám tak ani onak a nikoho nehájím, jen konstatuji, že jakákoliv jiná středová strana by se mohla chovat stejně. Toliko jen pro jasně obecně definované mantinely.
Pohybujeme-li se ale v současné české politice a chceme se chovat reálně, pak je ukončení této koalice jediný rozumný krok. Četl jsem a slyšel, že rušit koalici na základě dvou průzkumů veřejného mínění a pár výkřiků v mediálním prostoru je nezodpovědnost. To je buď obyčejná hloupost anebo demagogie mající za cíl diskreditovat hráče. Potřebuje-li koalice dvou stran 2x 5%, tedy dohromady 10%, a zveřejňované průzkumy jim dávají, obrazně řečeno, 9,5%, pak je pokračování v této koalici sebevraždou, nikoliv krokem podloženým racionální úvahou. Hrdost je jistě hezká věc, ale jsou hranice, za kterými se z hrdosti stává obyčejná blbost. Jestli je správné rozhodnutí hnutí STAN, že nepřijalo nabídku míst na kandidátkách KDU-ČSL, to je jiná věc. Osobně to považuji za chybu, ale kdoví… třeba se do parlamentu dostanou obě uskupení a to by jistě českou demokracii nepoškodilo. Spíš naopak.
Pokud by ovšem koalice ukončena nebyla a nedosáhla by na požadovaných 10%, propadly by statisíce hlasů ve prospěch ostatních stran, mimo jiné též KSČM, ODS i ANO. A všechny tyto politické strany nás chtějí z EU ve větší či menší míře táhnout na Východ, o členství v eurozóně ani nemluvě. Proto rozhodnutí ukončit koalici vítám, protože je racionální a rozumné. Může si o Lidovcích myslet kdo chce co chce, ale nadává-li jim, že tehdy a tehdy poškodili Česko, teď by jim měl poděkovat. Je totiž rozhodně ne nepravděpodobné, že kdyby koalice neskončila, mohlo by to poškodit Česko v míře ne malé.

ad 4) (+)
Vlastně to ani není klasická poznámka. Chtěl bych touto cestou poděkovat panu Danielovi Hermanovi za to, že přijal Dalaj Lámu, byť neoficiálně, nebo že se konečně jako zástupce CZ vlády účastnil sjezdu Sudetoněmeckého krajanského sdružení. V jednom případě to byl i předsedy strany P.Bělobrádek. Oběma chci poděkovat už proto, že Evropa a EU je pro mě a spoustu lidí v mém okolí jednotným vznikajícím státem a Němci jsou vlastně naši spoluobčané, nikoliv občané cizí země. Ostatně nezvolili jsme si kdysi Karla IV. za největšího Čecha ? A nevytáhl tento panovník CZ země k rozkvětu právě tím, že jeho říše zahrnovala, jednoduše řečeno – CZ země, Německo a další území ? Ostatně, Karel IV. často pobýval jak v Praze, tak v Německu. A nakonec, nebylo jednou z hlavních událostí onoho dne sjezdu Sudetoněmeckého krajanského sdružení předání Evropské ceny Karla IV. ? Tedy ceny Největšího Čecha ? Vlastně mě naopak mrzí, že děkuji „pouze“ vicepremiérovi a ministrovi. Mnohem adekvátnější by bylo, kdyby tam Němce jako spoluobčany oslovil náš premiér nebo prezident. Takové si ale nejdřív musíme zvolit.

Rubriky:Politika

Tagged as: , ,

Zanechat odpověď

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s