Politika

Má to smysl

Volby nedopadly tak jak si 2 701 206 voličů představovalo. Dopadly ale tak jak si přálo 2 853 390 voličů a to je víc.

Situace je to mizerná, přesto je ale něco, co můžeme začít dělat už teď. Totiž neurážet voliče M.Zemana. Můžeme být jakkoliv naštvaní, ale urážením ještě nikdy nikdo ničeho nedosáhl. Chování pánů Drahoše, Hilšera, Horáčka i Fischera nám může být příkladem a to jsou tito pánové v daleko větším stresu než my doma, u klávesnic, v hospodě či kdekoliv jinde.

Jistě jsou mezi Zemanovými voliči rození gauneři, kteří mají z jeho vítězství přímý prospěch. Takové nemá smysl ani urážet ani se s nimi jakkoliv bavit. Urážení by brali jako svoje vítězství a dialog s nimi má nulovou hodnotu. Ale ten zbytek volil Zemana částečně ze strachu, částečně ze zvyku, částečně v důsledku absence informací a částečně z nenávisti k úspěšnějším, kteří jim umí jen arogantně nadávat za to, že se na svět nedívají tou stejnou optikou, která je přivedla k úspěchu, zatímco oni úspěchu nedosáhli. Aneb jak praví rčení

„Když já nemám kozu, ať ta sousedova chcípne“

V urážkách je přeborník právě Zeman a – budu-li parafrázovat prezidenta Havla – přece nechceme být jako Zeman, či snad ano ? Urážení může jen prohloubit příkop ve společnosti a to je to, oč se Zeman a jeho ruská chamraď snaží. Budeme-li urážet, půjdeme Rusům sami na ruku a budeme přispívat k prohlubování příkopů ve společnosti. Chceme-li se považovat za elity oprávněně, měli bychom se podle toho chovat. I když je to někdy zatraceně těžké.

Jsem přesvědčen, že tito voliči M.Zemana nemají v nemalé míře k jeho volbě žádný racionální důvod ve smyslu racionality, v jakém má smysl pojem racionalita chápat. Oni jen ví, že nechtějí pomáhat úspěšným. Jim by možná úspěšní nevadili, jenže úspěšní se k nim často chovají arogantně a to je uráží. Samozřejmě ne každý. Myslím, že každý – a to včetně voličů M.Zemana – chápe, že zkrátka jsou lidé úspěšnější a lidé méně úspěšní. Co je ale neodpustitelné, to je urážka a ponížení. Kdo také mimo jiné volil M.Zemana ? Starší ročníky. Vzpomeňme např. na rok 2010 a video „Přemluv dědu a bábu„. Důsledkem byla vláda, která jim sebrala nemálo peněz. Třeba se mnoho lidí nechalo přemluvit, pak na to doplatili a teď se mstí. Třeba by někteří z nich M.Zemana jinak ani nevolili, ale natruc to udělali.

Chci proto poprosit všechny, aby se nenechali zatáhnout do pasti Zemanovy hry nenávisti. Nejlepší obrana je udělat pravý opak toho, co druhá strana očekává. Chci poprosit, abychom se nehádali, nenadávali si a nepomáhali Zemanovy s ničením společnosti, jejíž rány se už tak nebudou hojit zrovna krátkou dobu.

A taky chci poprosit všechny, aby bránili kvalitní novináře a stáli na jejich straně. Novináři potřebují naši podporu a my zase potřebujeme kvalitní žurnalistiku.

Má to smysl.

Rubriky:Politika

Zanechat odpověď

Please log in using one of these methods to post your comment:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s