Politika

Referendum & Brexit

Jsem asi hlupák starý, hlava děravá. Rád bych požádal moudřejší hlavy, aby mi pomohly vyřešit následují logický rozpor souvisící s referendy, který lze vyjádřit touto premisou:

Uspořádáte-li o něčem referendum, musíte se jeho výsledkem řídit i když se Vám výsledek nelíbí a ne se snažit vyvolat referendum nové doufajíc, že tentokrát dopadne tak jak Vy si přejete.

Na první pohled to zní logicky, že ? Ovšem stačí, aby se člověk chvíli zamyslel a okamžitě mu dojde jak demagogický nesmysl to je. Za příklad vezměme brexit.

Budeme-li akceptovat premisu, že bychom se neměli snažit měnit výsledek referenda o věci, o které se již jednou hlasovalo, jak je tedy možné, že k hlasování o brexitu vůbec došlo ? Britové přece o brexitu již hlasovali, bylo to 5.června 1975 a vyjádřili se pro setrvání. Je-li rozhodnutí občanů jednou platné, jakto, že o tom hlasovali znovu ?

Každých 5 let jsou ve Velké Británii parlamentní volby, v jiných zemích zpravidla každé 4 roky. Samozřejmě, nedojde-li k předčasným. Pak je to ještě dřív. Každý občan splňující zákonné podmínky má tak každých X let možnost korigovat svou volbu podle politické situace, změny svých postojů apod. Tedy věc nanejvýš důležitá. A pak tu máme referenda, lokální, ale i celostátní. Lokální referenda jsou nástrojem pro komunální politiku, jsou také důležitá a nikdo tam nikomu neříká, že hlasuje-li se jednou o něčem, že se o tom nemůže hlasovat znovu. Leda v případě, že takové referendum třeba není v zájmu nějakého mafiánského politika, což se samozřejmě může lehce stát. A konečně celostátní referenda. Jsou často velmi důležitá a mohou ovlivnit osudy země na desítky let dopředu. A konají-li se referenda o tak důležitých věcech jako je vystoupení z NATO či EU, platí to doslova a do písmene, protože se jedná o mír, bezpečnost, stabilitu, ekonomickou prosperitu atd. Není tedy referendum o vystoupení z EU či NATO ještě důležitější než každých X let se cyklicky opakující parlamentní volby ? Bezpochyby je. Proto bylo-li v Británii referendum a občané rozhodli, nikdo to nerozporuje. Zjevně ale udělali chybu, kterou si začínají uvědomovat, a teď by neměli mít možnost ji napravit ? Platila by-li premisa zmíněná na úplném začátku článku, pak k hlasování o brexitu nemělo v roce 2016 vůbec dojít. Ale došlo-li už k němu, znamená to, že tato premisa neplatí a pak nevidím nejmenší důvod, aby Britové nemohli hlasovat znovu. Víc pohoršit si už stejně nemohou. Rozhodnou-li, že na brexitu trvají, nic se nezmění a jednání o brexitu a brexit sám budou ponechány v běhu. Pokud bude ale výsledek referenda opačný a Britové vyjádří touhu v EU zůstat, nechť se proces brexitu zastaví a nechť se opět stanou plnoprávným členem. A chtějí-li mohou po dalších 4 letech referendum opakovat znova.

Tvrdit, že referendum je jednou platné a jeho výsledek musíme respektovat dalších 1000 let, je prostě kolosální hovadina gigantických rozměrů.

A ještě na závěr. Opakuje-li někdo zmíněnou premisu a přitom požaduje, aby ČR opustila prostory EU, dostává se opět do logického rozporu. V roce 2004 jsme hlasovali, zda chceme být členy EU či nikoliv, a v souladu s danou logikou bychom o tom proto již nikdy neměli hlasovat. Ale pokud někdo chce naše vystoupení a současně upírá Britům možnost opakování referenda, pak „měří dvojím metrem“ tak, aby se mu to hodilo.

A vrátím-li se ještě jednou k brexitu a referendům obecně, byla chyba, že k tomuto hlasování vůbec došlo, protože pořádat referenda v období dezinformačních kampaní Ruska, které se rozhodlo vést válku se Západem, je také logický nesmysl. Je to jako provozovat za konvenční války hotely v náletových oblastech. Nemůže to skončit dobře.

Rubriky:Politika

Tagged as: ,