Sport

Chování SK Sigma Olomouc k fanouškům aneb Jak jsem nebyl vpuštěn na stadion

Vážení čtenáři,

podělím se s Vámi o zážitek, který jaksi symbolicky charakterizuje prohnilost českého fotbalu a který byl, pro mě osobně, tou zcela poslední kapkou. Zážitek je ze 4.srpna 2018 ze zápasu SK Sigma Olomouc : FK Viktoria Plzeň, resp. z času před zápasem.

A je to také shodou okolností dva dny poté, co sparťanští chuligáni vběhli na hrací plochu při pohárovém utkání se Suboticou, což je popsáno zde. Ani tento problém Sparty není nic jiného než důsledek chování klubů. Ale o tom dál.

Jsem velký fanoušek fotbalu a jako Olomoučák fanoušek SK Sigma Olomouc. Totiž byl jsem. Všichni nyní prožíváme neobvyklá vedra a každý z nás se s nimi samozřejmě vyrovnává po svém. Já mám navíc ten handicap (a určitě nejsem sám), že se prakticky nepotím. Tělo pak téměř nevylučuje teplo a pokud se člověk permanentně neochlazuje, tak se může velmi rychle uvařit a dostat úpal. Nicméně nemyslím si, že tento handicap je nezbytnou podmínkou pro to, abychom k sobě byli všichni ohledúplnější. Nechci nikoho, aby mě litoval, ale zase bych předpokládal nějaké lidské pochopení, protože všichni jsme přece jenom lidi, no ne ? Toho se mi ale nedostalo.

Protože vím, že mé tělo potřebuje permanentní ochlazování, vzal jsem si s sebou litrovou pet lahev, kterou jsem si před tím doma ještě schladil v ledničce. No a když jsem přišel k ostraze, tak mi člen povídá

„Musíte to přelít“

Říkám „Kam ?“ „Do těchhle dvou umělohmotných půllitrů“ dostalo se mi odpovědi, které tam na to zjevně byly nachystány. V tom okamžiku jsem si vzpoměl, že jsem minule už někde něco podobného zaslechl. Zákony a nařízení je třeba dodržovat, s tím může asi těžko kdo nesouhlasit. Současně mě ale v ten moment nenapadlo, že budu ostrahou nucen dodržet toto tupé klubové nařízení (ono tupé je, ne že ne) za každou cenu i v tomto tak extrémním počasí a bez zájmu o jakoukoliv debatu. Chtěl jsem tomu členovi ostrahy vysvětlit, že bez té zchlazené vody bych na tom stadionu mohl také zkolabovat, že ji proto potřebuji a že je kolosální pitomost to někam přelévat, nota bene, když jsem si to zchladil v ledničce, teď si to přeliji do kelímků a tím dřív to pak ztratí ten chlad. Vždy, když jsem se snažil začít dialog, že bez toho prostě nemůžu dál, dostalo se mi tentýž odpovědi jako z gramofonu

„Musíte to přelít“
„Musíte to přelít“
„Musíte to přelít“

Na závěr s dovětkem, že teda když nemůžu dál, tak ať se otočím a jdu pryč. Chvíli jsem uvažoval, že na ono hloupé nařízení přistoupím, ale pak mi došly další souvislosti a řekl jsem si, že se nenechám ponižovat, peníze nepeníze. Pročež jsem se otočil a vyhodil 250,- oknem. Kromě toho jsem dnes dopoledne vyhodil ještě dalších 250,- za vstupenku na 3.předkolo EL ve čtvrtek 9.srpna, protože díky tomuto zážitku tam samozřejmě nepůjdu.

Ano, mnozí teď řeknou „Co se tak blbě divíte ? Chtěl jste to pravidlo porušit, tak co se Vám nezdá ?“ Kdyby si to člen ostrahy aspoň nechal vysvětlit, popř. nabídl, že se zkusíme zeptat někoho odpovědného, zda by nešla udělat výjimka, a ten nad ním řekl „NE“, tak ještě i to bych dovedl pochopit. Styl, jakým se ale ke mě člen ostrahy choval, byl prostě debilní a to jsem slušný. Nebyl vulgární, to ne, ale je zjevné, že o fanoušky jde klubu SK Sigma Olomouc jen do okamžiku zaplacení vstupenky.

A teď z jiného soudku. Že na stadiony chodí chuligáni, kteří o slušném chování v životě neslyšeli, maximálně tak od Slušných lidí, že tam mohou nosit pyrotechniku, petardy, dělbuchy, že na stadiony stále mohou znova a znova jedni a titíž chuligáni, kteří ničí zařízení stadionu, že kvůli výše zmíněnému kolikrát mají rodiny strach na fotbal chodit s obavami, co se tam zase stane nebo nestane-li se něco v okolí stadionu, to klubům nevadí. Ale když si slušný člověk přinese schlazenou pet lahev prostě proto, aby ten zápas přežil a třeba mohl taky fandit, tak na stadion vpuštěn není. To je naprosto skandální!

Neznám oficiální důvod nařízení, kvůli kterému jsem na stadion nebyl vpuštěn. Mohu se jen domnívat, že důvodem je obava, aby fanoušci tyto lahve, naplněné čímkoliv, neházeli na hrací plochu. Jiný důvod mě skutečně nenapadá. Ovšem je-li to tak, pak příčinou nejsou chuligánští fanoušci, ale neschopnost nebo přímo neochota klubu se takových dobytků zbavit a nevpouštět na stadion je. Protože proč já nemohu pet lahev pro sebe a chuligáni mohou pyrotechniku pro hrací plochu ? Ne, to logiku opravdu nemá ani v nejmenším. Takže podtrženo sečteno, klub má jasno – chuligáni mají přednost.

A to vše je symptomatické pro stav, v jakém se český fotbal nachází. Řídí ho StB-ák Berbr, neznám nikoho, kdo by považoval český fotbal aspoň trochu za čistý, kluby podporují chuligány, kterým tolerují pyrotechniku a vždy, když pak něco letí na hrací plochu, tak se klub vysměje všem slušným lidem hlášením, ve kterém fanoušky vyzývá, aby nepoužívali pyrotechniku, kluby mezi sebou uzavírají (byť je to jejich právo) idiotské dohody typu

„Prodám Ti hráče, ale proti nám nesmí hrát“

stále se slibuje video a stále jen na některých stadionech atd. atd. Český fotbal je zkrátka prohnilá žumpa, kde jsou fanoušci až na tom úplně posledním místě. Ne že bych to nevěděl, nejsem naivní blb. Ale můj zážitek překročil tu čáru takovým způsobem, že ta čára nebyla vidět.

Pokud jde o SK Sigmu Olomouc, jednou z dalších nestoudností byl prodej Androva stadionu městu Olomouc za 145 mil. Kč. Olomouc je slušně zadlužené město, ale radnice musí cpát peníze fotbalovým mafiánům. Supr fakt.

A další věc, kterou nechápu, je prodej vstupenek klubu SK Sigma Olomouc. Máte možnost koupit si vstupenku přes web, ale pak si ji můžete buď sami vytisknout nebo vyzvednout na výdejním místě. Tak zaostalá nejsou ani kina. Jdu-li do kina, nechám si lístek poslat na mobil a nemusím ani nic tisknout ani nikam chodit. Ne tak na Sigmě. Je to absolutní neschopnost anebo neochota udělat něco pro fanoušky. Peníze inkasovat, to jo. Ale tím to končí. Nevím jak u ostatních klubů, ale na Sigmě je to neschopnost, neochota a nezájem dělat něco pro fanoušky. Možná s výjimkou těch chuligánů, kteří mohou na stadion nosit a posléze na hrací plochu i házet pyrotechniku. Ale to mohou asi u všech klubů na všech stadionech, takže v tom Sigma není sama.

Je každého volba, jestli na český fotbal chodí a přenese se přes to, jak je prohnilý. Také jsem tak léta činil. Dneškem jsem ale s českým fotbalem skončil.


Když jsem tento článek psal, ještě jsem ani nevěděl o vzkazu, který sparťanští chuligáni poslali prostřednictvím transparentu Danielovi Křetínskému, viz zde. Opět to není nic jiného než důsledek politiky fotbalových klubů, které tyto chuligány podporují a tolerují jim hovadské chování, zatímco slušní fanoušci jsou jim dobří akorát na inkasování financí za vstupenky. Proto se opět ptám – proč by měl slušný člověk, skutečný fanoušek fotbalu, chodit na fotbal ? Osobně k tomu již nevidím jediný důvod.

Rubriky:Sport