Politika

50 let od 21.srpna 1968

Nebudu analyzovat, co se stalo před 50 lety, kdo to udělal, proč, kdo trpěl apod. Z minulosti je třeba se poučit, ale nelze z ní žít. Zkusím se proto spíš zaměřit na budoucnost.

Nedávno jsem napsal, že se mi příčí napsat o někom explicitně, že si zaslouží provaz. A i když komunisti nikoho z naší rodiny přímo nezavraždili ani nezavřeli, okradli nás o slušný majetek, mého otce vyhodili z VŠ a patrně oba rodiče sledovala StB, takže důvody bych rozhodně našel. Příčí se mi to proto, že o vině a trestu mají rozhodovat orgány činné v trestním řízení, tedy policie, státní zástupci a soudy. Je přitom značně těžké očekávat spravedlivé rozsudky v zemi, ve které nebyli za 29 let odsouzeni do vězení prakticky žádní politici páchající zločiny, vlastizradu z toho nevyjímaje.

Člověk by se ale ani tak neměl nechat dát přehnaně unést emocemi, protože je to nebezpečné. Dějiny to dokazují na Hitlerovi, Stalinovi a dalších diktátorech. Dnes je stejným diktátorem V.Putin, který se pasoval do role A.Hitlera 21.století a chce dobýt svět. Když totiž masa lidí dostane nenávistnou stmelující ideologii, jsou tito lidé najednou zničehonic schopni vraždit a udávat i své příbuzné v tzv. „vyšším zájmu“. Myšlenka je to děsivá a člověka při pomyšlení na ni až mrazí. A uvědomíme-li si, že se to může naplno vrátit, mrazí z toho ještě víc. Jenže proč by se to nemohlo vrátit ? Jenom proto, že dnes žijeme MY ? To dějiny nezajímá a i my budeme jednou jejich součástí. Za 300 let pak možná někdo řekne

„Ti lidi před 300 lety úplně zešíleli. Žili v luxusu a asi jim to bylo líto. No byli to idioti.“

A budeme rázem stejní fanatici z dějin jako se dnes nám jeví fanatismus nacismu, fašismu a komunismu z 20.století. Problém je, že podobnému nebezpečí nelze čelit pouhým pacifismem zdůvodňovaným intelektuální převahou. Je to stejný nesmysl, jako kdyby Vás na ulici přepadl lupič a Vy jste se mu snažili vysvětlit, aby odložil zbraň a začal se chovat slušně, protože to, co dělá, není správné. Lupič by se Vám vysmál a pak by Vás okradl.

Komunismus a s ním veškeré druhy totalit a diktatur jsou tím nejodpornějším svinstvem jaká si lze představit. Žijeme v úžasném vesmíru, jehož všechny zákonitosti zatím ani sami pořádně nechápeme. Ve vesmíru, který existuje miliardy let, v porovnání s čímž jsou délky našich životů totéž jako velikost zrnka v porovnání s velikostí vesmíru samotného. Ve vesmíru tak fantastickém, že dal naším prostřednictvím vzniknout životu, který je schopen sestavit třeba i tak fantastickou věc jako je urychlovač částic pod Alpami. Z tohoto úhlu pohledu jsou lidé, kteří chtějí druhým diktovat, co v těch tak směšně krátkých životech mají dělat anebo je dokonce vraždí, něčím rozumově absolutně nepochopitelným.

Je tedy opravdu neskutečně těžké o takových lidech neříci, že si zaslouží provaz. Chceme-li ale, aby naše směšné životy – když už tu tedy jsme – měly opravdovou hodnotu a nesklouzly na hodnoty oněch diktátorů, musíme to zkusit. Současně ale musíme udělat vše, co je v našich silách, pro to, abychom rozkladu světa, potažmo naší země zabránili. Organizovat protesty, abychom o sobě dali vědět, šířit informace, upozorňovat na dezinformace, ale nešířit je zbytečně dál dalším sdílením víc než je nutné, podporovat seriózní média, která by měla provádět kvalitní investigativní žurnalistiku a svá zpravodajství obohatit po vzoru CNN o tzv. factchecking (#FactsFirst), bojkotovat ty, kteří si to zaslouží, přispívat neziskovým organizacím, které se tím zabývají, neplýtvat energií debatováním s lháři a demokratická opozice (TOP09 + STAN + KDU-ČSL) by se měla sjednotit a netříštit své síly.

Dle mého názoru jsou zde desítky, stovky a možná i tisíce lidí, kteří patří do vězení za to, jak se chovají k naší svobodě a jak zacházejí s naší zemí. Žádný samet, ale také žádný chaos či anarchie. Právní stát! Napněme proto veškeré síly k tomu, abychom tyto lidi postavili před soud a aby se jim dostalo spravedlivého trestu. To je jeden z rysů právního státu, který charakterizuje ten tzv. Západ, o kterém neustále říkáme, že tam chceme patřit – schopnost vymáhat právo a trestat jeho porušování. Pak snad přestane být hůř. A možná, že bude i líp. A možná o nás za 300 let lidé neřeknou, že jsme byli idioti.

Rubriky:Politika