Alexandra Alvarová – Průmysl lži

 Nakladatel: Triton 2017

Komentáře z poslední stránky knihy:

Pokud také patříte k lidem, kteří přísahají na své kritické myšlení, vzdělání a zdravý selský rozum, je tahle kniha přesně pro vás. Přesvědčí vás, že nic takového vlastně neexistuje. Napsala ji žena, která se politickou propagandou a marketingem zabývá 20 let. Ukáže vám, jak vrtošivý, nespolehlivý, emocionálně labilní a dětsky naivní je náš mozek při vytváření názorů. Spolu s ní se ponoříte do světa, o němž se doposud nikde nepíše, protože se nachází za kulisami velkých mocenských her, kde se točí miliardy. V tomhle světě neplatí, že jedna a jedna jsou dvě. Ani pro vás ne! Je to svět manipulace a propagandy. Alexandra Alvarová se rozhodla promluvit, abyste pochopili, jak snadnou kořist představujete pro politické marketéry.

autorka:

Proč jsem knihu psala? Důvodem je bezmoc, že prohráváme hybridní válku. Jistota, že jsou v ní Rusové dobří. Schopnost podívat se na věc bez despektu k soupeři. Bolest z nemožnosti vysvětlit lidem, které mám ráda, že se jejich hlav a srdcí zmocnil stejný duch panikařící nenávisti, jaký způsobil druhou světovou válku a který žene lidi do válek občanských. Chování jinak milých sousedů na vesnici, kde bydlí moji rodiče – kde příštích padesát let bude jediným cizincem Vietnamec v místní večerce. Chtěla jsem pomoci lidem, kteří mají pocit, že se zblázní z té hromady polopravd, výmyslů a manipulací, jež se odevšad valí jako voda z karlínských kanálů při povodni.

Pavel Svoboda, docent evropského práva na Univerzitě Karlově a předseda právního výboru Evropského parlamentu:

Psát o lži v době, která usiluje o zničení důvěry v cokoliv, je velké riziko: jsme prosáklí a nakažení nedůvěrou tak, že naše tíhnutí k relativizaci čehokoliv se nevyhne ani této knize. Nestačí ale jen popisovat rozsah pavučiny lží, v níž se denně pohybujeme. K tomu, abychom alespoň mohli doufat ve světlo na konci tohoto temného tunelu, je také třeba popsat, jak to celé funguje a zejména proč jsme tak snadnou kořistí. K tomu je třeba víceoborový přístup, kterého je autorka schopna: je třeba kombinovat znalosti z politologie, IT, marketingu a psychologie.

Alexandr Mitrofanov, český novinář, držitel ceny Karla Havlíčka Borovského a Ceny Ferdinanda Peroutky:

Novému textu dávám pět minut, abych se rozhodl, zda ho budu číst dál. V 90 procentech případů už nepokračuji. Průmysl lži jsem si přečetl jedním dechem. Nejvíce se mi líbily tyto věty:

  • Kdejaký obecní idiot se dnes může stát politikem jen na základě výkřiku: „Zavřeme hranice!“
  • Marketéři ignoranty milují, nejvíc ty zamindrákované.
  • Je to cílená výchova hrdě omezených ignorantů, kteří se v noci budí hrůzou, když se jim zdá o cizincích.